Customer's story: Kofola ČeskoSlovensko a.s.

Software as a Service solution Inventoro.com is built upon a market proven Planning Wizard system with more than 50 satisfied customers such as Kraft Foods, Starbev, Coop, Pfanner, Zentiva, ABB, Lekkerland, GreenSwan, Emos, ...

Calculate your Inventoro benefits (ROI)

Try 30 days free trial of Inventoro


Basic Information

Sales: 307 850 000 USD
Forecast error: -15%
Stockouts: reduced

Contact information

Web: http://www.firma.kofola.cz/
Headquarters: Ostrava, Czech Republic
This customer's story is available only in Czech.

Společnost Kofola je součástí skupiny Kofola, jednoho z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů se sedmi výrobními závody na čtyřech trzích střední a východní Evropy. Celkově společnost v České republice zaměstnává 700 lidí.
Do produktového portfolia společnosti patří tradiční kolový nápoj s originální recepturou Kofola, hřejivé nápoje Natelo, čerstvé ovocné a zeleninové šťávy UGO, řada ovocných nápojů a sirupů Jupí, dětské nápoje Jupík, pramenitá voda Rajec, Kojenecká voda Rajec, hroznový nápoj Vinea, Orangina, Pickwick ice tea, Top Topic, pravá americká RC cola, dále značky Chito Tonic, Snipp a Citronela. V roce 2011 přibyl do portfolia Kofoly energetický nápoj Semtex a Erektus. V únoru roku 2013 se Kofola stala výhradním distributorem značek Evian a Badoit.

Kofola používá Inventoro od dubna 2012.

Rozhovor s panem Radkem Hájkem z Kofoly ČeskoSlovensko a.s. o zkušenostech s Inventorem:

Jak velká jste firma? Jaký máte obrat, počet produktů a položek?

Máme dohromady 250 typů produktů, z toho v Inventoru počítáme dva české sklady a jeden slovenský. Naše tržby za rok 2013 činí 6,157 miliardy korun.


Jak jste řídili předpověď poptávky, objednávání a výroby před nasazením Inventora?

Forecast jsme dělali od začátku ručně na základě vlastní zkušenosti, promo akcí a dalších podkladů na týdenní bázi vždy na tři měsíce dopředu. Tento hrubý forecast se každý týden zpřesňoval 4-6 týdenním plánem.

Pojistnou zásobu počítáme směrodatnou odchylkou dodání automaticky, ale pouze na čtvrtročním základě.

Před nasazením Inventora byla chybovost forecastu 30-40% (MAPE)

Vyhodnocování promoakcí v inventoru nám nedávalo nejlepší výsledky, tak používáme obyčejný forecast, který je přesný díky tomu, že promoakce se ve stejných částech roku opakují.


Jak jste vyhodnocovali důležitost položek před nasazením Inventora?

Pro tento účel používáme náš interní report, který je v podstatě ABC analýzou podle tržeb.


Jaká je ve vašem oboru podnikání sezónnost?

Máme celkem tři sezónní období – léto, Velikonoce a Vánoce.


Jak jste se dostali k Inventoru?

Měl jsem za úkol zlepšit proces forecastingu a na internetu jsem při hledání software pro forecasting našel článek od p. Formánka a následně Inventoro.


Jak u vás probíhalo nasazení Inventora?

První půlrok jsme Inventoro ladili a porovnávali výsledky a přesnost předpovědi. Následně jsme nasadili výsledky Inventora jako hrubý forecastový podklad pro forecastera. Tento upravuje forecaster podle další informací a znalostí ručně.


Jak složité pro vás bylo nachystání importních dat a zpracování výstupů?

Jako náš primární ERP používáme SAP, ke kterému máme interně vyvíjená rozšíření. Příprava dat pro nás byla jednoduchá. Výstupy z Inventora používáme hlavně ručně, ale napsali jsme si jednoduchou aplikaci v Nette pro zobrazování již upravených výsledků Inventora + skutečné prodeje a data promoakcí.

Dohromady u nás s výstupy z Inventora pracuje 4-5 lidí.


Jaké výstupy z Inventora používáte?

Používáme pouze forecast a pojistnou zásobu.


Jak často přepočítáváte data a zpracováváte data z Inventora?

Inventoro přepočítáváme každou v sobotu a v pondělí vytváříme aktualizovaný týdenní plán.


Jak se u vás změnily procesy po nasazení Inventora?

Souběžně s nasazením Inventora u nás docházelo ke změně procesu předpovědi výroby a zlepšení koordinace mezi forecasterem, plánováním výroby a logistikou.


Jak se u vás změnily tržby, zásoby a přesnost předpovědi po nasazení Inventora?

Celková výše zásob ani tržeb se příliš nezměnila. Změnila se výrazně struktura zásoba. To je způsobeno zhruba jednou čtvrtinou Inventorem a zbytek interními změnami. Dále se snížila výpadkovost a chybovost forecastu z 30-40% na 25%. Asi z jedné čtvrtiny je toto zlepšení díky Inventoru.


Doporučili byste Inventoro jiným firmám?

Inventoro jiným firmám bychom určitě doporučili. V současnosti zvažujeme pro naše potřeby nasazení sofistikovanějšího nástroje Planning Wizard.